"Paşinyan dedi ki, heç bir konsensus yoxdur"
Çətin vəziyyətdə Ermənistanın maraqlarını dəfələrlə müdafiə edən KTMT-nin olması, Ermənistanla Azərbaycan arasında münasibətlərdə gərginliyi azaltmaq üçün 2021-ci ildə öz sülhməramlı missiyasını respublikaya göndərməyə hazır olduğu və mandatı barədə heç nə yada salınmır. 2021-ci ilin payızında İrəvanda keçirilən nazirlərin görüşündə missiya haqqında tam razılıq əldə olundu - biz gecəyə qədər oturduq, hər şeyi təsdiq etdik, səhər prezidentlər və baş nazirlər artıq görüşəndə ​​cənab Paşinyan dedi ki, heç bir konsensus yoxdur.
Bu sözləri Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov “İzvestiya”ya müsahibəsində deyib.
Lavrovun sözlərinə görə, bir neçə gün sonra Paşinyan AB-nin eyni sülhməramlı missiyasını Ermənistana çağıraraq, Azərbaycana bunun cəmi iki ay olacağını vəd etdi:
“İki ay sonra isə Avropa Birliyi Bakıya məhəl qoymadan bu missiyanı ikiqat artırdı. İndi də Norveç, Kanada və ABŞ-dan yenə də hərbi personal oraya göndərilir və AB-nin missiyasını Şimali Atlantika Alyansının missiyasına çevirirlər. Və son bir neçə ilin bütün bu hekayəsi cənab Paşinyan, onun əməkdaşları və Ermənistan parlamentinin rəhbərliyi tərəfindən təhrif olunur”.